Унија жена „Покрета за децентрализацију (ПОДЕС)“ тражи од надлежних да испитају случај са Клинике за гинекологију и акушерство нишког УКЦ-а када је Даница В. из Ниша изгубила бебу на порођају након уредне трудноће. „ПОДЕС“ се залаже да се у домаћем здравству и законодавству посебна пажња посвети овом проблему јер смо држава са негативним природним прираштајем.
Акушерско насиље је глобални проблем, али је посебно изражен у земљама са ниским економским статусом становништва, каква је ситуација у Србији. На југу Србије акушерско насиље није реткост. Забележени су бројни примери, неки случајеви су у истражним поступцима али нико није одговарао због акушерског насиља. Иначе, овај термин домаће законодавство још увек не препознаје, али постоје законске норме, правила и процедуре, чак и међународни документи, којих се акушерско особље мора придржавати.
Закони, али и однос медицинског особља према женама које носе у себи нови живот, морају се мењати. Породилишта су једина места у здравственом систему где пацијенти долазе са осмехом и нико им ту срећу не сме одузети. Породилишта су места где настаје живот, али смо сведоци случајева када долази до смрти мајке, бебе или обоје.
„Зауставимо акушерско насиље!“, категоричне су чланице Уније жена „Покрета за децентрализацију“ и позивају жене које су претрпеле акушерско насиље да се јаве ради пружања правне и психолошке помоћи.
За Унију жена „Покрета за децентрализацију“
Далиборка Алихоџић