„Двојни радни однос је рак-рана српског здравства“, изјавио је доктор Драган Милић, директор Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш на конференцији за новинаре у Прес центру УНС-а у Београду. Тема конференције, којој је присуствовао и др Драшко Карађиновић, координатор НВО „Доктори против корупције“, била је „Корупција у здравству Републике Србије“.
Доктор Милић је поновио свој познати став да је „суштина проблема корупције у здравству – што је уједно и највећи проблем корупције у Србији – дефинитивно двојни радни однос, јер он омогућава лекарима и осталом здравственом особљу да раде у државним установама, али истовремено и у приватним.“
„То је главни разлог зашто постоје листе чекања – јер кад постоје, пацијенти не могу да добију услугу на време у јавној установи, па се онда упућују у приватну установу код истих тих лекара, где услугу добијају истог дана“, навео је др Милић и запитао се: „Како то да капацитети у приватној пракси никада нису заузети – увек све имате слободно и доступно? Да ли је могуће да се апарати непрекидно кваре у државним, а у приватним клиникама не?“
Укидање двојног радног односа би омогућило и незапосленим здравственим радницима да пронађу посао, уместо да одлазе из земље, истакао је др Милић.
Координатор НВО „Доктори против корупције“, Драшко Карађиновић, навео је да све анкете показују да грађани, када се спроводи истраживање о корупцији у различитим областима, увек стављају здравство на прво место.
„Не можете ви грађане да вучете за нос све време – они виде да је то конфликт интереса. Да ли може судија поподне да ради код адвоката као консултант? Да ли цариник може да ради код шпедитера? Постоји Закон о јавним службама – јавним службеницима је то све забрањено“, истакао је др Карађиновић, који је указао и на то да нема успеха у борби против корупције због сталног медијског „спиновања“.
„Често се креирају позитивне медијске нарације о укидању листа чекања и о иновативним лековима за ретке болести, док се занемарује масовно умирање од честих болести“, казао је он.